Portal
Piatek - 25 wrzesnia 2020 Aureli, Kamila, Kleofasa     "Miłość jest niepojęta dla tych, których jej nie dzielą" autor nieznany  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2020-01-26 Wlk. Brytania: MSW zachęca do składania wniosków o status osoby osiedlonej

Brytyjskie MSW zachęca do składania wniosków o status osoby osiedlonej. Celem rządu jest, by wszyscy obywatele państw Unii Europejskiej chcący pozostać w Wielkiej Brytanii po brexicie jak najszybciej złożyli wniosek – zapewnił odpowiedzialny za ten proces wiceminister spraw wewnętrznych Brandon Lewis.


Wczoraj brytyjski premier Boris Johnson podpisał uzgodnione porozumienie z UE o warunkach brexitu. Wcześniej zrobili to przewodnicząca Komisji Europejskiej i szef Rady Europejskiej.


Po ratyfikacji dokumentu przez Parlament Europejski rozpocznie się tzw. okres przejściowy i kolejne negocjacje.– Ten czas jest teraz potrzebny na to, aby zawrzeć traktat, który będzie na nowo regulował relacje między Unią a Londynem. Jak się można było spodziewać, ten sukces wyborczy konserwatystów spowodował, że ten pierwszy etap rząd sprawnie doprowadził do końca, korzystając z poparcia większości parlamentarnej. Natomiast w tej chwili zaczynają się kolejne negocjacje i kolejna runda brexitu, bo te regulacje, które z takim trudem wynegocjowano, one są tak naprawdę czasowe. Wszystko rozstrzygnie się wtedy, kiedy zostaną zakończone negocjacje nad nową umową handlową – mówił politolog prof. Robert Alberski.Według stanu na koniec grudnia ubiegłego roku, wniosek o status osoby osiedlonej złożyło ponad 2,8 miliona obywateli państw UE, z czego 2,5 miliona już otrzymało taki status.


Największą grupę stanowią Polacy, którzy złożyli ponad pół miliona wniosków. Zarazem oznacza to, że niemal połowa Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii – których według statystyk jest nieco ponad 900 tys. – jeszcze tego nie zrobiła.


Aby uzyskać status osoby osiedlonej, trzeba udowodnić swoją tożsamość, wykazać faktyczne zamieszkanie w Wielkiej Brytanii i poinformować o ewentualnych wyrokach skazujących. Obywatele UE mają czas do 30 czerwca 2021 roku na złożenie wniosku.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl,

mj

   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł