Portal
Piatek - 25 wrzesnia 2020 Aureli, Kamila, Kleofasa     "Miłość jest niepojęta dla tych, których jej nie dzielą" autor nieznany  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2020-01-27 IPN otworzy wystawę rzeźb Samuela Willenberga przedstawiającą dramatyczne sceny z obozu zagłady w Treblince

Pokażemy wystawę wstrząsających rzeźb Samuela Willenberga, polskiego Żyda i więźnia Treblinki. (…) Wyrzeźbił kilkanaście wstrząsających rzeźb, które są niczym fotografie rzeczywistości obozowej – mówił dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.


Z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę przedstawiającą podstawowe informacje na temat historii zagłady Żydów europejskich, która jest do pobrania na stronie internetowej Instytutu [zobacz].– My jesteśmy instytutem naukowo-archiwalno-edukacyjnym, stąd naszym głosem są publikacje i wystawy. Z tej okazji przygotowaliśmy wystawę w internecie „Zagłada Żydów europejskich”, pokażemy obsadę obozu niemieckiego KL Auschwitz składającą się w całości z funkcjonariuszy SS, pokażemy nasze publikacje na ten temat w języku polskim i angielskim – wskazał dr Jarosław Szarek.29 stycznia w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie Instytut Pamięci Narodowej otworzy wystawę wstrząsających rzeźb Samuela Willenberga, które przedstawiają najbardziej dramatyczne sceny z historii obozu zagłady w Treblince [zobacz].– Na ulicy Marszałkowskiej w Warszawie pokażemy wystawę wstrząsających rzeźb Samuela Willenberga, polskiego Żyda i więźnia Treblinki; człowieka, który w 1939 roku na ochotnika wstąpił do Wojska Polskiego, aby bronić Rzeczpospolitej; został pojmany do niewoli przez wojska sowieckie na Wschodzie. Zbiegł z niewoli, ukrywał się potem w Polsce, ale trafił do Treblinki. Tam został cudownie ocalony: jako jedyny z transportu przeżył dlatego, że ktoś mu szepnął, żeby powiedział w czasie selekcji, że jest murarzem, a Niemcy potrzebowali wówczas murarzy. Przeżył, a później zaangażował się w działania konspiracyjne w obozie. (…) Mając 77 lat zaczął rzeźbić. Wyrzeźbił kilkanaście wstrząsających rzeźb, które są niczym fotografie rzeczywistości obozowej – oznajmił prezes IPN.Jedna z rzeźb przedstawia 19-letnią Rut Dorfman, którą Willenberg zapamiętał tuż przed jej przejściem do komory gazowej.– Ona wiedziała, że idzie na śmierć. To są ostatnie chwile jej życia – rzeźba z połową głowy bez włosów. (…) Ostatnią rzeźbą Samuela Willenberga, którą pokazujemy, jest postać Jana Pawła II, którą polski Żyd żyjący w Izraelu wyrzeźbił jako ostatnią – mówił dr Jarosław Szarek.Całą rozmowę z dr. Jarosławem Szarkiem z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].


radiomaryja.pl


Źródło: radiomaryja.pl,

mj

   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł