Portal
Czwartek - 24 wrzesnia 2020 Dory, Gerarda, Maryny     "Przeszłość i teraĄniejszość są dla nas środkami; celem jest tylko przyszłość" - Blaise Pascal  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2020-01-27 Od lipca bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

W lipcu kobiety w ciąży będą miały dostęp do bezpłatnych leków. Jeszcze w tym roku mają również ruszyć prace nad poprawieniem koordynowanej opieki nad wcześniakami. Poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.


Polska neonatologia jest na światowym poziomie. I to cieszy. Nie brakuje jednak problemów – mówi wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.– Głównie rozdrobnienia i rozproszenia tych świadczeń, zbyt wielu podmiotów i jakość udzielanych świadczeń pod kątem personelu. Mało jest wykwalifikowanego personelu w poszczególnych ośrodkach trzeciego poziomu referencyjnego – podkreśla wiceminister zdrowia Maciej MiłkowskiCzyli ośrodkach, gdzie trafiają kobiety w wysoko zagrożonej ciąży. Przyczyną braków kadrowych jest stosunkowo niska liczba neonatologów. Dużą rolę odgrywa także wynagrodzenie, jaki otrzymuje personel lekarski i pielęgniarski.– Trudno jest zadekretować, jakie wynagrodzenia dla neonatologów powinny być, ale dyrektorzy powinni dbać o ten personel – wskazuje Maciej Miłkowski.W Polsce przed terminem co roku rodzi się około dwudziestu pięciu tysięcy wcześniaków, dlatego resort zdrowia planuje otoczyć je szczególna opieką.– Żeby opieka w tym okresie – głównie pierwszego roku życia – była tak skorygowana, żeby rodzic mógł podczas jednego wyjazdu umówić się ze wszystkimi lekarzami, których to dziecko potrzebuje, ponieważ dziecko wcześniacze potrzebuje wielu konsultacji – dodaje wiceminister zdrowia.W panach Ministerstwa Zdrowia jest także wprowadzenie ustawy dla kobiet w ciąży.– Mamy już plany, jakie leki powinny być bezpłatne, żeby kobiety w ciąży, które używają tych leków, nie musiały za nie płacić – wskazał Maciej Miłkowski.Dokładny wykaz tych leków znajdzie się w obwieszczeniu refundacyjnym ministra zdrowia. Ustawą w najbliższym czasie zajmie się Sejm. Niewykluczone, że w życie wejdzie w lipcu tego roku.


TV Trwam News


Źródło: radiomaryja.pl,

mj

   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł