Portal
Piatek - 25 wrzesnia 2020 Aureli, Kamila, Kleofasa     "Miłość jest niepojęta dla tych, których jej nie dzielą" autor nieznany  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2020-01-27 Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Dziś mija 75 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. W byłym obozie zagłady odbywają się uroczystości upamiętniające miliony ofiar, w których bierze udział prezydent Polski Andrzej Duda. Swoją obecność potwierdziło ponad 60 delegacji z całego świata. Przybędzie też 200 byłych więźniów niemieckiego obozu.


Niemcy dokonali ludobójstwa na ogromną skalę – podkreślają historycy. Profesor Wojciech Polak zauważył, że w sposób szczególny powinniśmy pamiętać o Holokauście.– Połowa zamordowanych przez Niemców Żydów w tym czasie była obywatelami polskimi. To byli nasi współobywatele, mieszkali w tej samej Rzeczypospolitej. Wielu z tych zamordowanych Żydów uważało się zresztą za Polaków, czy równocześnie za Żydów i Polaków. Jesteśmy zobowiązani także do prawdy historycznej. Dzisiaj, gdy próbuje się fałszować historię, musimy bardzo mocno podkreślać, że Holokaust był dziełem niemieckim i to były niemieckie obozy koncentracyjne, że to nie byli żadni naziści tylko po prostu Niemcy – powiedział historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.Niemcy stworzyli na okupowanych terytoriach Polski sieć obozów i podobozów, które działały jak fabryki śmierci. Tylko w Auschwitz zgładzili co najmniej 1,1 mln osób głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.


Na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Jako jedyny tego typu obiekt został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl,

mj

   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł