Portal
Czwartek - 2 kwietnia 2020 Franciszka, Malwiny, Władysława       
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2020-02-17 Czym jest mikrorachunek podatkowy?

Od stycznia PIT, CIT i VAT wpłacamy nie na konta urzędów skarbowych, a na mikrorachunek podatkowy. Po co wprowadzono tę zmianę i jak sprawdzić numer swojego rachunku?


Prawdziwa rewolucja – tak o wprowadzeniu mikrorachunku podatkowego mówią urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej.– Tak naprawdę mirkorachunek nie jest niczym innym, tylko naszym indywidualnym kontem podatkowym, na który od 1 stycznia zobowiązani jesteśmy dokonywać wpłat, jeżeli chodzi o podatek CIT, PIT i VAT – podkreśla Małgorzata Spychała, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.Mikrorachunek wprowadzono po to, aby ułatwić życie podatnikom.– Nasi klienci musieli, w zależności od rodzaju podatku, który płacili, sprawdzać na stronach internetowych, dzwonić do urzędów. Wynikało z tego dużo nieścisłości, bo była mnogość tych rachunków dedykowanych dla różnych podatków. Teraz tej sytuacji nie ma – tłumaczy Agnieszka Pawlak z Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.Teraz zamiast wpłat na trzy odrębne rachunki wybieramy tylko jeden. A fiskus automatycznie zaksięguje odpowiednią kwotę na centralnej karcie kontowej podatnika.


Jak sprawdzić numer swojego mikrorachunku? Po pierwsze – trzeba wejść na stronę internetową: podatki.gov.pl.– Możemy w bardzo prosty sposób wywołać nasz mikrorachunek, nasz rachunek podatkowy. W zależności od tego, czy naszym identyfikatorem jest NIP czy PESEL, to stosownych informacji będziemy używać w wyszukiwaniu swojego indywidualnego konta podatkowego – tłumaczy Małgorzata Spychała.Warto pamiętać, że generator na stronie podatki.gov.pl jest jedynym dostępnym w internecie narzędziem do wyszukiwania numerów mikrorachunków podatkowych. W związku z tym nie należy korzystać z innych stron internetowych, bądź też numerów rachunków wysyłanych e-mailem czy SMS-em. Może być to próba wyłudzenia. Numer mikrorachunku można otrzymać także w dowolnym urzędzie skarbowym.


TV Trwam News


Źródło: radiomaryja.pl, 16

mj   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł