Portal
Wtorek - 14 lipca 2020 Kamili, Kamila, Marcelego       
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2020-05-29 KE zaprezentowała plan odbudowy gospodarki Unii Europejskiej po epidemii koronawirusa; Polska otrzyma w ramach wsparcia 64 mld euro

Polska będzie jednym z czterech państw, które otrzyma największą sumę bezzwrotnych dotacji z Unii Europejskiej. Komisja Europejska przedstawiła w środę projekt kolejnego budżetu unijnego oraz mechanizm odbudowy unijnej gospodarki po epidemii Covid-19.


Na wyjście z kryzysu ma trafić 750 mld euro. 500 mld euro będzie miało charakter bezzwrotnych grantów, a 250 mld – formę pożyczek. Polska może liczyć na blisko 64 mld euro. Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że dotacje zasilą kluczowe dla naszego kraju obszary.– Ten przedstawiony wstępnie przez Komisję Europejską plan w ramach europejskiego instrumentu odbudowy to bardzo dobry punkt wyjścia. On zwiększa realne środki, które wpłyną do Polski w tych przede wszystkim obszarach, na których nam najbardziej zależało, a więc zwiększa środki dostępne na politykę spójności i to znacząco – o około 55 mld euro łącznie dla całej polityki spójności w Unii Europejskiej – i z tego znacząca bardzo proporcja także dla Polski. Na wspólną politykę rolną łącznie o ok. 24 mld  wzrostu – podkreślił Mateusz Morawiecki.Minister ds. UE Konrad Szymański ocenił, że propozycja Komisji Europejskiej to dobry grunt pod dalsze negocjacje. Polityk wskazał, że zarówno przyszły budżet, jak i mechanizm odbudowy powinien odpowiadać potrzebom naszej gospodarki. Konrad Szymański zapowiedział, że w najbliższych dniach ruszą prace nad krajowym programem, który wpisze się w Fundusz Odbudowy Gospodarczej.– Polska z pewnością skorzysta na podniesieniu alokacji w polityce spójności, w polityce rolnej, w polityce sprawiedliwej transformacji klimatycznej. Z całą pewnością, biorąc pod uwagę kształt funduszu odbudowy, czyli  bardzo duży komponent grantowy, Polska będzie jednym z głównych beneficjentów tego funduszu odbudowy. Już w tych dniach zabieramy się za przygotowanie takiego programu odbudowy, krajowego programu odbudowy, który by dobrze zmieścił się w ramach planowanych działań komisji Europejskiej, który pozwoliłby na wysoką absorpcję i szybką absorpcję tych pieniędzy ze strony Polski – zaznaczył Konrad Szymański.Środki na odbudowę unijnej gospodarki po epidemii to dodatkowy mechanizm obok unijnego budżetu na lata 2021 – 2027. Zgodnie z propozycją KE, ma on wynieść ponad 1 bilion euro. Negocjacje w sprawie unijnego budżetu oraz mechanizmu odbudowy mają odbyć się 18 i 19 czerwca.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl, 27

mj   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł