Portal
Sobota - 26 wrzesnia 2020 Cypriana, Justyny, Łucji     "Ludzie nie mogący osiągnąć tego, co nieodzowne, trudzą się nad tym, co zbędne" - Johann Wolfgang Goethe  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2020-09-17 Resort rozwoju chce podniesienia podatku akcyzowego na auta używane Resort rozwoju chce podniesienia podatku akcyzowego na auta używane

Ministerstwo Rozwoju rozważa podniesienie akcyzy na auta używane. Chodzi o to, aby takich aut nie opłacało się sprowadzać do Polski.


Wicepremier Jadwiga Emilewicz wskazała, że obecny system akcyzowy pochodzi z 1989 r. Skutkuje to większą opłatą za sprowadzenie aut nowszych i bardziej przyjaznych środowisku. Zaznaczyła, że resort chce opracować regulacje w tej sprawie stosunkowo szybko. Nie wiadomo jednak, jak bardzo miałby wzrosnąć podatek akcyzowy. W sprawie trwają konsultacje z resortami klimatu i finansów.


Krytycznie do tej propozycji odniósł się już wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.– Pojawiła się informacja, że jest rozważany taki pomysł. Uważam, że jest to zły pomysł opłat, które jeszcze sprawią, że w zdecydowanej większości społeczeństwa zakup tego używanego auta będzie droższy. Przede wszystkim uważam, że do momentu kiedy nie będziemy w społeczeństwie, które będzie stać na zakup nowych aut, to nie należy jeszcze podwyższać takich opłat, które dotyczą zdecydowanej większości społeczeństwa – mówi Paweł Szefernaker.     Obecnie opłata akcyzowa za import aut używanych jest zależna od pojemności silnika pojazdu. Dla pojemności do 2 litrów wynosi 3,1 proc., a dla większych jednostek napędowych – ponad 18 proc.


Średni wiek auta sprowadzanego do Polski w bieżącym roku to ok. 12 lat.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl, 16

mj

   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł