Portal
Sobota - 24 pazdziernika 2020 Arety, Marty, Marcina     "Dusza ludzka ma dwa stany: jest polem walki albo pobojowiskiem" - Eliza Orzeszkowa  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2020-09-25 Nowe e-dowody będą wymagały pobrania odcisku palca właściciela

W nowych e-dowodach osobistych będzie się znajdowała m.in. informacja o odciskach palców oraz podpis właściciela. Nad takim rozwiązaniem pracują Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ramach zmian planowana jest poprawa zabezpieczeń wydawania dowodów i obiegu dowodów w całej UE.


Dane biometryczne w nowych dowodach będą mogły być odczytane we wszystkich państwach członkowskich Unii. Po modyfikacji nie będzie już możliwie zdalne składanie wniosków o wydanie tego dokumentu tożsamości.


Jak wyjaśnił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, zmiany wynikają z konieczności wdrożenia prawa unijnego.– W związku z tym, że prawo unijne wskazuje, iż we wszystkich państwach ta procedura powinna być ujednolicona i wszystkie dowody na terenie Unii Europejskiej, także w celu bezpieczeństwa wyrobienia dokumentu, żeby mieć pewność, że ten dokument jest dokumentem dokładnie tej osoby, która składała wniosek. Przy składaniu wniosku i odbiorze, tak jak to dzisiaj jest przy paszporcie, będzie potrzeba złożenia także odcisku palców. Te przepisy wchodzą w życie od sierpnia 2021 roku. Robimy wszystko, żeby te przepisy były od sierpnia 2021 roku zrealizowane – powiedział Paweł Szefernaker.Jeśli chodzi o dowody dla niepełnoletnich, to w Polsce nie będą pobierane odciski palców u dzieci do 12. roku życia, a wydawane im dowody będą ważne przez 5 lat.


Wymiana dokumentów ma nastąpić sukcesywnie. Sprzęt niezbędny do tej operacji ma zapewnić rząd, a samorządy nie poniosą dodatkowych kosztów.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl, 24

mj

   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł