Portal
Wtorek - 26 pazdziernika 2021 Ewarysta, Lucyny, Lutosławy     "Swoją radość można znaleźć w radości innych; to właśnie jest tajemnicą szczęścia" - Georges Bernanos  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2021-09-25 Min. K. Szymański: Polska nie jest tylko biorcą integracji europejskiej

Minister ds. UE Konrad Szymański powiedział, że wszyscy zarabiamy na wspólnym rynku,  dlatego ważne jest, by postawić go w centrum myślenia o autonomii strategicznej UE na przyszłość. To – jak podkreślił – klucz do polskiego stanowiska.


Wystąpienie ministra zainaugurowało dziś konferencję z udziałem ekspertów, która odbywa się w Kancelarii Premiera. Jest ona elementem serii debat o przyszłości UE.


Konrad Szymański w swoim wystąpieniu wskazał, że obecnie zyski Polski z integracji europejskiej w obszarze przepływów handlowych są ok. 10-krotnie wyższe niż bilans transferów bezpośrednich. Podkreślał, że potrzebne jest jednak ukazanie wszystkich aspektów integracji.– Polska nie jest tylko biorcą integracji europejskiej. Jest również dawcą – stabilności gospodarczej, wzrostu gospodarczego, także dawcą bezpieczeństwa. Widzimy to dzisiaj w kontekście kryzysu na naszej wschodniej granicy. To jest oczywiste. Myślę, że w obopólnym interesie krajów Europy Środkowej i najbogatszych krajów, które same siebie chcą postrzegać po prostu jako oszczędne, jest, aby pokazać cały obraz korzyści płynących z integracji europejskiej. Wszyscy zarabiamy na wspólnym rynku, dlatego jest tak ważne, żeby wspólny rynek postawić w centrum myślenia o autonomii strategicznej Unii Europejskiej na przyszłość – podkreślał minister.Mówił też o konieczności korekt w obszarze pomocy publicznej, polityki konkurencji, by dokonywać zmian w obszarach m.in. nowych technologii. Zastrzegł, że korekty te nie powinny wzmacniać nierównowagi i protekcjonizmów narodowych.


W ramach konferencji rozpoczęła się dyskusja poświęcona niezależności UE w sektorach strategicznych, walucie euro jako narzędziu wzmacniania pozycji UE oraz rywalizacji USA-Chiny w kontekście szans Europy.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl,

mj

   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł