Portal
Wtorek - 17 maja 2022 Brunony, Sławomira, Wery      "Człowiek szuka miłości, bo w głebi serca wie, że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym". Jan Paweł II  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2022-01-21 TK odroczył posiedzenie w sprawie kompetencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Trybunał Konstytucyjny przerwał posiedzenie w sprawie kompetencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Rozprawa dotyczyła tego, czy ETPC ma prawo oceniać status polskich sędziów. Trybunał Konstytucyjny wznowi posiedzenie w tej sprawie 25 stycznia.


Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożył minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro. Trybunał miał sprawdzić, czy przepisy Konwencji o ochronie praw człowieka, na podstawie których Europejski Trybunał Praw Człowieka trzykrotnie podważył status polskich sędziów, są zgodne z polską konstytucją.– Właściwie jesteśmy krok od tego, że kwestia określania ustroju sądów nie jest kwestią i domeną państwa strony, ale sądów państwa strony lub samego ETPC. Nie sposób nie zauważyć, że jest to wypaczenie art. 190 Konstytucji RP i nieliczenie się z wyrokami TK – mówił przedstawiciel Prokuratury Generalnej, prokurator Sebastian Bańko.Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych podkreślał, że ocena statusu krajowych sędziów nie należy do zadań ETPC. W trakcie rozprawy głos zabrali także przedstawiciele prezydenta i Sejmu. Marek Ast, poseł Prawa i Sprawiedliwości, wskazywał, że interpretacja przepisów konwencji przez ETPC ignoruje obowiązujący w Polsce porządek konstytucyjny, co może doprowadzić do anarchizacji wymiaru sprawiedliwości. Tym samym Polacy mogą mieć wątpliwości, czy mają prawo do sądu.– Skoro orzeczenia polskich sądów z uwagi na nieprawidłowo ukształtowany skład sędziowski będą mogły być kwestionowane, to jest pytanie, w jaki sposób prawo do sądu będzie wówczas realizowane – powiedział poseł Marek Ast.Rzecznik Praw Obywatelskich nie wziął udziału w posiedzeniu Trybunału, przekazał jedynie pisemne stanowisko, w którym wnosił o umorzenie postępowania.– Według Rzecznika kontrola przedstawionego problemu konstytucyjnego jest niedopuszczalna, ponieważ kompetencje Trybunału Konstytucyjnego nie obejmują badania aktów stosowania prawa – wskazał Mariusz Muszyński, wiceprezes TK.Trybunał Konstytucyjny zawiesił rozprawę po trzygodzinnych obradach. Posiedzenie zostanie wznowione 25 stycznia.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł