Portal
Niedziela - 26 czerwca 2022 Jana, Pauliny, Rudolfiny      "Radośc jest jak kamień, który wrzucony do wody zatacza coraz większe kręgi". Adalbert Balling  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2022-06-22 Ukraina będzie partnerem uczestniczącym Inicjatywy Trójmorza

Trwa Inicjatywa Trójmorza z udziałem przedstawicieli 12 państw. W spotkaniu w Rydze (na Łotwie) bierze udział prezydent RP Andrzej Duda.


Morze Bałtyckie, Morze Adriatyckie i Morze Czarne to właśnie niektóre państwa leżące nad tymi zbiornikami wodnymi utworzyły Inicjatywę Trójmorza. Do tej pory nie było wśród nich Ukrainy, stąd apel prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.– Ukraina musi być członkiem Inicjatywy Trójmorza. To nie w porządku, że nasz kraj pozostaje poza tą piękną inicjatywą. Musimy znaleźć format, w którym możemy dokonać przyłączenia. Wystarczy jedno spojrzenie na mapę geograficzną naszego regionu, aby zdać sobie sprawę, że tylko z Ukrainą wszystkie nasze kraje mogą w pełni zrealizować swój potencjał – powiedział prezydent Ukrainy.Potencjał rzeczywiście będzie realizowany już z Ukrainą. Przywódcy państw Trójmorza przyznali jej status partnera uczestniczącego inicjatywy.– Podjęliśmy decyzję, by zaprosić Ukrainę do wzięcia udziału w naszym projekcie wdrażanym w ramach Inicjatywy Trójmorza – zaznaczył Egils Levits, prezydent Łotwy.Przedstawiciele 12 państw dyskutowali o dalszym rozwoju połączeń infrastrukturalnych, także w kwestii dostaw gazu i energii. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że odcięcie się od dostaw z Rosji to jedyna słuszna droga, Kreml chciał mieć pełną kontrolę nad europejskim rynkiem. [czytaj więcej]– Nie mamy wątpliwości, że celem po prostu była dominacja energetyczna nad Europą, nad Unią Europejską, że celem było zmonopolizowanie rynku  gazowego Europy i UE a tym samym stworzenie bardzo silnej zależności między gospodarkami Unii a Rosją – podkreślił Andrzej Duda. 


Rząd Zjednoczonej Prawicy przy współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą podjęli działania, by uniezależnić nasz kraj od rosyjskich surowców. Dziś Polska jest przykładem dla innych krajów europejskich. – Dzisiaj bardzo wyraźnie widać, jak bardzo to było potrzebne, bo nie tak dawno Rosja zamknęła bezpośrednie dostawy gazu dla Polski, wbrew wciąż obowiązującej teoretycznie jeszcze między Polską a Rosją umowie. Gaz miał być dostarczany do końca tego roku – powiedział prezydent RP.Rosjanie zażądali, by w obliczu drastycznego spadku wartości rubla za gaz płacić właśnie w tej walucie. Na to nie mogło być zgody Polski, bo de facto oznaczałoby to finansowe wsparcie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Uniezależnienie energetyczne od Rosji chwali sekretarz stanu USA, Antony Blinken.– Większa niezależność energetyczna sprawi, że państwa członkowskie będą mniej podatne na przymus Kremla. Pozbawi to rząd rosyjski ogromnych zasobów, których używa do pomocy w finansowaniu ataku na niepodległość Ukrainy, nie wspominając o kilku innych krajach w ostatnich latach – zaznaczył sekretarz stanu USA.W 2023 roku gospodarzem Inicjatywy Trójmorza będzie Rumunia. Prezydent tego kraju podkreślił, że kraje wchodzące w skład inicjatywy powinny udzielić wsparcia nie tylko Ukrainie w proeuropejskich dążeniach, ale poprzeć jeszcze bardziej dążenia do wstąpienia do Unii Europejskiej Mołdawii oraz Gruzji. 


TV Trwam News


 


Żródło: radiomaryja.pl, 20


Drogi Czytelniku naszego portalu,

każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.

Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie

Redakcja portalu radiomaryja.pl


 

mj
   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł