Portal
Piatek - 19 sierpnia 2022 Emilii, Julinana, Konstancji     "Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroiĄmie." - Fiodor Dostojewski  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2022-06-25 Unijna perspektywa dla Ukrainy

Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej – poinformował w czwartek szef Rady Charles Michel. Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że to wielka chwila dla jedności Europy i obrony jej podstawowych wartości.


Rosyjskie wojska posuwają się na przód w stronę Lisiczańska. Jednocześnie Kreml ściąga rezerwy do Siewierodoniecka, którego od tygodni nie może zdobyć. Wołodymyr Zełenski wskazuje, że głównym celem Rosji jest całkowite podporządkowanie wschodniej Ukrainy.– Zmasowane ataki powietrzne i artyleryjskie w Donbasie. Cel okupanta w tym kierunku pozostaje niezmieniony – chcą krok po kroku zniszczyć cały region – mówi prezydent Ukrainy.W opuszczonych przez Rosjan regionach Ukrainy trwa zbieranie dowodów i świadectw zbrodni wojennych. Robi to m.in. Instytut Ordo Iuris w ramach Archiwum Zbrodni Wojennych. Zeznania świadków są przerażające. Tak ucieczkę z Buczy wspomina Aleksander Czykmariow:– Zatrzymałem samochód. Sąsiedzi również się zatrzymali i od razu zaczął się ostrzał. Dzieci i żona zmarły natychmiast – relacjonuje.Zgromadzone materiały zostaną przekazane polskim organom ścigania oraz Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu. Instytut Ordo Iuris próbuje odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie prawne.– Zadajmy pytanie, czy nagromadzenie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w przypadku wojny na Ukrainie nie przekształca się już dzisiaj w zarzut ludobójstwa. Zarzut, który stanowiłby o popełnieniu tzw. zbrodni wszystkich zbrodni przez decydentów Federacji Rosyjskiej – podkreśla Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytut Ordo Iuris.Tymczasem Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej. Dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni zaznacza, że obydwa kraje zrobiły milowy krok w stronę integracji, m.in. w zakresie energetyki.– Przeszły proces synchronizacji sieci energetycznych do systemu obowiązującego w państwach Unii Europejskiej – wskazuje.Z liderami państw europejskich w sprawie Ukrainy osobiście rozmawiał prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.– Od wczesnych godzin porannych prowadziłem telefoniczny maraton na rzecz pozytywnej decyzji w sprawie kandydatury Ukrainy. Przekonywałem 11 liderów – mówi prezydent.  Do decyzji Rady Europejskiej odniósł się premier Mateusz Morawiecki.„To historyczny dzień dla Europy. To wielka chwila dla jedności Europy i obrony jej podstawowych wartości. Walka o wolność trwa!” – napisał szef polskiego rządu. 


Pozytywna ocena Rady nie oznacza jeszcze wejścia do Wspólnoty. Ukraina będzie musiała spełnić szereg warunków i przeprowadzić duże reformy – podkreśla prof. Rafał Juchnowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.– Myślę, że ten proces potrwa kilka, jeśli nie kilkanaście lat. Choć może ze względów politycznych zostanie przyspieszony – zwraca uwagę.Status państwa kandydującego od lat mają m.in. Turcja, Macedonia Północna, Serbia i Czarnogóra.


TV Trwam News


 


Żródło: radiomaryja.pl, 23


Drogi Czytelniku naszego portalu,

każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.

Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie

Redakcja portalu radiomaryja.pl


 

mj


   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł