Portal
Wtorek - 29 listopada 2022 Błażeja, Margerity, Saturnina      "Wszelki gniew, wszelką nędzę i moc wszelką, złe losy zmoże, kto zbrojny miłością". Michał Anioł  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2022-09-28 Liczba urodzeń w Polsce znów spadła

Mamy kolejne spadki urodzeń. Potwierdzają to najnowsze dane GUS, według których w każdym kolejnym miesiącu obecnego roku urodziło się mniej dzieci niż rok wcześniej. W sumie – od stycznia do lipca – przyszło ich na świat o 13 tys., czyli o 7 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2021.


Socjolog dr Bogdan Więckiewicz mówił, że sytuacja jest wyjątkowo trudna. Wcześniej – jak wskazał – na decyzje o powiększeniu rodziny w dużej mierze wpływała pandemia, a teraz wojna na Ukrainie i spowodowany nią kryzys.– Pewna sytuacja, nie tylko w Europie, ale też na świecie, dotycząca bytu, bezrobocie w wielu państwach, ale także niepewność – to wszystko powoduje, że młodzi nie decydują się na posiadanie dzieci, a ci, którzy już mają, raczej rezygnują albo przynajmniej odkładają w czasie decyzję o następnym dziecku. To jest cały złożony proces. Trudno w sposób jednoznaczny odpowiedzieć, dlaczego tak się dzieje, ale z pewnością sytuacja, która obecnie występuje w Polsce, niepewność co do przyszłości, nie jest sprzyjająca, by decydować się na posiadanie kolejnego dziecka – tłumaczył ekspert.Dane dotyczące dzietności przytoczył dziś „Dziennik Gazeta Prawna”, który wskazał także na wyniki badania CBOS pokazujące, że posiadanie rodziny i potomstwa wypadło spośród życiowych priorytetów młodych ludzi.


Obecnie posiadanie rodziny i dzieci to priorytet tylko dla 33 proc. młodych. W porównaniu z 2008 rokiem nastąpił spadek o 21 punktów procentowych.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl, 26


Drogi Czytelniku naszego portalu,

każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.

Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie

Redakcja portalu radiomaryja.pl


 

mj
   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł