Portal
Wtorek - 29 listopada 2022 Błażeja, Margerity, Saturnina      "Wszelki gniew, wszelką nędzę i moc wszelką, złe losy zmoże, kto zbrojny miłością". Michał Anioł  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2022-09-29 12 listopada szczątki polskich prezydentów na uchodźstwie powrócą do ojczyzny

Szczątki trzech prezydentów na uchodźstwie zostaną sprowadzone do Polski. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 12 listopada br.


Przez okres II wojny światowej i okupacji sowieckiej prawowite polskie władze funkcjonowały na uchodźstwie.– Prezydenci na uchodźstwie, rządy na uchodźstwie to rządy, które działały zgodnie z konstytucją – przypomniał Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, Jan Dziedziczak.Przedstawiciele polskich władz na emigracji najpierw znajdowali się w Paryżu, a później w Londynie. Po Zbrodni Katyńskiej zostały zerwane stosunki dyplomatyczne między Polską a Związkiem Sowieckim. Później Wielka Brytania, Francja oraz USA cofnęły uznanie polskich władz ma emigracji. Jednocześnie uznały rząd, który został powołany z nadania Józefa Stalina.Rządy z 1944 r. na ziemiach polskich były rządami narzuconymi przez okupanta sowieckiego, przez władze sowieckie i nie miały one żadnego elementu legitymacji społecznej – wskazał Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.Działalność rządu na uchodźstwie była jednak kontynuowana – przypomniał historyk prof. Karol Polejowski.– Polskie Państwo Podziemne, funkcjonujące na ziemiach Rzeczpospolitej, było emanacją legalnych władz działających na uchodźstwie. O tym też należy pamiętać. To prezydent RP na uchodźstwie był głową Polskiego Państwa Podziemnego. Z tego punktu widzenia i administracja cywilna, i administracja wojskowa Polskiego Państwa Podziemnego podlegały władzom naczelnym Rzeczpospolitej w Londynie – podkreślił historyk.Dziś Polska chce okazać wdzięczność tym, którzy służyli ojczyźnie. 12 listopada z Anglii do Polski sprowadzone zostaną szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Spoczną oni w mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.– Państwo polskie, Rzeczpospolita, tymi uroczystościami jednoznacznie pokazuje, kto miał rację. Te uroczystości to wdzięczność Polski za przechowywanie legalnych rządów, legalnych insygniów władzy, reprezentację wolnej Polski przez dziesięciolecia – mówił Jan Dziedziczak.Ruszyła także kampania „Misja: Wolna Polska”, która ma przypominać o działalności polskiego rządu na uchodźstwie. Powstania również specjalna Izba Pamięci. 


TV Trwam News


 


Żródło: radiomaryja.pl, 28


Drogi Czytelniku naszego portalu,

każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.

Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie

Redakcja portalu radiomaryja.pl


 


 

mj
   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł