Portal
Wtorek - 29 listopada 2022 Błażeja, Margerity, Saturnina      "Wszelki gniew, wszelką nędzę i moc wszelką, złe losy zmoże, kto zbrojny miłością". Michał Anioł  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2022-09-29 Rząd chce zamrozić ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych

Rząd chce zamrozić ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, których roczne zużycie nie przekracza 2 tysięcy kilowatogodzin. Dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników limit będzie wyższy. Projekt w tej sprawie w poniedziałek przyjął rząd. Jednocześnie trwają prace nad projektem ustawy, która opodatkuje zyski koncernów energetycznych.


Rząd przygotował kolejne wsparcie w czasie rosnących kosztów życia. W poniedziałek Rada Ministrów zgodziła się na zamrożenie cen prądu w przyszłym roku. Ważne będą limity zużycia energii elektrycznej.– Do 2 megawatogodzin dla wszystkich gospodarstw domowych zamrożone są rachunki na poziomie tegorocznym, dla części limity są zwiększone – zaznaczyła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska.W rodzinach, gdzie jest osoba niepełnosprawna, limit wyniesie 2 tysiące 600 kilowatogodzin. W przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników to 3 tysiące kilowatogodzin. Każda kilowatogodzina powyżej limitu objęta będzie nową taryfą.– Powyżej będzie zgodna z nową taryfą, którą Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzi – dodała.Gospodarstwa domowe, które będą oszczędzać energię, dostaną specjalny upust.– Od 1 października tego roku, do końca przyszłego, jeśli nasze zużycie będzie mniejsze o 10 procent w stosunku do analogicznego okresu w przeszłości, to będziemy mieli 10 procent upustu na przyszłe rachunki – kontynuowała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.Z zamrożenia cen energii w przyszłym roku skorzystać ma prawie 17 milionów gospodarstw domowych. Koszt to 23 miliardy złotych. Rząd zaznaczył, że przyjęty limit 2 tysięcy kilowatogodzin, to średnie zużycie energii w domach w 2020 roku. To niedoszacowana wartość.– W domach jednorodzinnych to się waha w granicach 4-5 tysięcy kilowatogodzin rocznie, więc pytanie, co powyżej tych 2 tysięcy proponowanych przez rząd. (…) Należałoby szukać jeszcze innych, bardziej systemowych rozwiązań – tłumaczył Paweł Dołkowski, ekonomista.


– Społeczeństwo i rząd zauważa, że duże rodziny biorą na siebie wychowywanie przyszłych pokoleń, czyli większy ciężar. (…) Duże rodziny potrzebują wsparcia – zwróciła uwagę Bożena Pietras ze Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.Utrzymanie niższych rachunków za prąd wspomoże produkcję rolną.– Wsparcie idzie od rządu w dobrym kierunku, ale przydałoby się jeszcze więcej. Wiadomo, że koszty też wzrastają – zaznaczył Kazimierz Kalinowski, rolnik ze wsi Karpowicze.Osoby ogrzewające dom energią elektryczną otrzymają jednorazowy dodatek w wysokości 1 tysiąca złotych. W przypadku rocznego zużycia energii powyżej 5 megawatogodzin, dodatek wyniesie 1 tysiąc 500 złotych. O dodatek będzie można ubiegać się w gminie.


Z wysokimi cenami energii zmagają się samorządy, szpitale, szkoły oraz domy opieki społecznej. Ich rachunki za prąd także będą zamrożone. Pieniądze na to będą pochodzić z podatku od nadmiernych zysków dużych firm. Odpowiedni projekt ustawy przygotował Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.– 50-cio procentowy, bardzo wysoki podatek, który da budżetowi państwa ponad 13 milionów złotych – stwierdził minister aktywów państwowych. 


Opodatkowanie to rozwiązanie doraźne.– To oczywiście dla samorządów, szpitali wielka pomoc. (…) Natomiast to nie rozwiązuje przyczyn wzrostu cen energii, a zatem tutaj należy wskazać handel na giełdzie, gdzie mamy do czynienia z potężnymi zjawiskami spekulacyjnymi i już wielokrotnie wskazywane pozwolenie emisji – zaakcentował prof. Wojciech Piontek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.Najprawdopodobniej w środę rząd zajmie się projektem ustawy o opodatkowaniu nadzwyczajnych zysków firm.


TV Trwam News


 


Żródło: radiomaryja.pl, 28


Drogi Czytelniku naszego portalu,

każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.

Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie

Redakcja portalu radiomaryja.pl


 

mj
   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł