Portal
Środa - 8 lutego 2023 Irminy, Piotra, Sylwii      "Kimkolwiek jesteś , możesz być tylko sobą". Aldona Różanek  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2022-11-28 Podsumowanie XV Międzynarodowego Kongresu ,,Katolicy a wojna i pokój"

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończył się  XV Międzynarodowy Kongres Katolicy a wojna i pokój”. W drugim jego dniu głos zabrał m.in. wicepremier, szef MON, Mariusz Błaszczak.


Wicepremier Mariusz Błaszczak podkreślał w swoim wystąpieniu, że wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują, że tylko silne państwa narodowe są w stanie skutecznie się bronić.– Rzeczywistość udowodniła, że tylko silne państwo narodowe jest dziś w stanie oprzeć się zewnętrznemu wrogowi. Przykładem tego jest wojna na Ukrainie, gdzie silna tożsamość i wynikające z niej wysokie morale obrońców było w stanie zrównoważyć przewagę militarną, ludnościową i ekonomiczną kraju-agresora. Skuteczna pomoc wojskowa, którą otrzymuje Ukraina, przede wszystkim pochodzi od poszczególnych państw narodowych, członków NATO, a nie od Unii Europejskiej jako organizacji międzynarodowej – zaakcentował szef MON.O tym, że wojska cyberprzestrzeni są niezbędnym elementem silnej armii, przekonywał gen. bryg. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.– Nasze zespoły monitorują w trybie 24 godziny 7 dni w tygodniu przez cały rok. Monitorujemy nasze systemy, czyli budujemy kompetencje naszych zespołów do tego, by posiadały umiejętności i niezbędne narzędzia, że jeżeli przykładowo nasza infrastruktura krytyczna zostanie zaatakowana, to będą mogły wspomóc działania lub odpierać ataki – mówił gen. bryg. Karol Molenda.Swój referat wygłosił także kierownik Katedry Teologii Moralnej Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. dr hab. Jerzy Gocko SDB. Jak podkreślił – tematyka wojny i pokoju zajmowała i zajmuje istotne miejsce w myśli społecznej Kościoła.– Kościół głosi nieustannie, że trzeba czynić wszystko, co jest możliwe, aby nie uciekać się do narzędzia, jakim jest siła, przemoc, a nade wszystko działania wojenne – oznajmił ks. prof. dr hab. Jerzy Gocko SDB.Podczas XV Międzynarodowego Kongresu „Katolicy a wojna i pokój” przemawiał także wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski. Polityk mówił m.in. o niszczeniu praw człowieka. Wskazywał, że dochodzi do tego na przykład poprzez zaliczanie do nich tzw. aborcji czy eutanazji.– Przejawem jest chociażby uznawanie zabójstwa nienarodzonego dziecka za tzw. „prawo reprodukcyjne”. Współcześnie obserwujemy to, że prawa człowieka stają się niejako wytrychem do pewnej ingerencji w wewnętrzne sprawy danych państw czy wspólnot, co dokonuje się albo otwarcie, albo w sposób zawoalowany, czyli przez presję, naciski, które często przybierają skalę wojny ideologicznej – powiedział wiceminister Marcin Romanowski.Swoje prelekcje wygłosili także: członek Komisji Bałkanistyki Polskiej Akademii Nauk, dr Wojciech Szczepański; profesorowie z Nepalu, Meksyku i Tajwanu. Dwudniową dyskusję podsumował rektor Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, o. dr Zdzisław Klafka CSsR.– Warto było zorganizować kongres międzynarodowy, warto było zaprosić  gości z całego świata, abyśmy wspólnie uczynili refleksję nad problemem wojny i przywołali w nas najgłębsze pragnienie człowieka – pokoju – podsumował o. dr Zdzisław Klafka CSsR.Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Maryja.


RIRM/TV Trwam News


 


Żródło: radiomaryja.pl,


Drogi Czytelniku naszego portalu,

każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.

Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie

Redakcja portalu radiomaryja.pl


 

mj
   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł