Portal
Środa - 8 lutego 2023 Irminy, Piotra, Sylwii      "Kimkolwiek jesteś , możesz być tylko sobą". Aldona Różanek  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2022-11-29 Uwaga na czad!

Wzrasta popularność instalowania w domach czujek, które wykrywają dym i czad.  To mała inwestycja w bardzo ważną sprawę – nasze zdrowie, a nawet życie – podkreślają strażacy.


Nie możemy go usłyszeć, poczuć, ani zobaczyć. Właśnie dlatego czad nazywany jest cichym zabójcą. – Jest on bardzo niebezpieczny dla nas, ponieważ wypiera, zastępuje, tlen w naszym organizmie, dlatego też jeżeli jesteśmy narażeni na długą ekspozycję tlenku węgla, kończy się to dla nas niestety tragicznie – powiedziała st. strażak Magdalena Cwynar, oficer prasowy dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu.Od 1 października, czyli od początku sezonu grzewczego, tylko na Dolnym Śląsku, z powodu emisji czadu strażacy interweniowali blisko 80 razy.– W tych interwencjach mamy 14 osób jako osoby poszkodowane, na szczęście brak jest ofiar śmiertelnych – dodała Magdalena Cwynar. 


Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla i co w takiej sytuacji należy zrobić tłumaczy Piotr Chojnowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku.– Jeżeli obserwujemy swój organizm i przez cały dzień czuliśmy się dobrze, a nagle wieczorem zaczynamy czuć się jakoś słabo, pojawiają się zawroty głowy – rekomendujemy przewietrzenie pomieszczenia, opuszczenie tego pomieszczenia, wezwanie oczywiście służb ratunkowych numer 112 albo 998 – wskazał strażak.Zgodnie jednak z powiedzeniem – lepiej  zapobiegać niż leczyć – tak również jest i w tym przypadku. Dlatego warto wyposażyć swój dom lub mieszkanie w specjalną czujkę, najlepiej zarówno dymu, jak i czadu.– Taka czujka, jeśli w swoim czujniku otrzyma sygnał o niebezpiecznym stężeniu daje znać w postaci alarmu dźwiękowego, alarmu świetlnego, pozwoli nam to szybko zareagować – powiedział Piotr Chojnowski. 


Czujki najlepiej kupić w sprawdzonych sklepach. Muszą one spełniać polskie normy – ich dowodem są specjalne oznakowania zarówno na opakowaniu, jak samej czujce.– Czujki są zazwyczaj na baterie, albo podłączane do sieci. Które lepsze? Najlepsze byłyby takie, które posiadają jeden i drugi sposób zasilania – podkreśliła st. strażak Magdalena Cwynar.W przypadku, kiedy zabraknie nam elektryczności mamy pewność, że i tak zostaniemy powiadomieni o niebezpieczeństwie i nie dojdzie do tragedii.


TV Trwam News


 


Żródło: radiomaryja.pl,


Drogi Czytelniku naszego portalu,

każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.

Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie

Redakcja portalu radiomaryja.pl


 

mj
   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł